Tym, jak sprawdzić czy firma jest aktywna.

Znaleźliśmy ciekawą ofertę na internecie, ale chcielibyśmy mieć możliwość weryfikacji tego czy dana firma jeszcze istnieje lub czy działa legalnie. W jaki sposób to zrobić? Pora poznać kilka sposobów na taką weryfikację.

Co zawiera strona firmowa?

Po wejściu na stronę firmową wybranego przez nas przedsiębiorstwa powinniśmy być w stanie znaleźć istotne dla nas informacje. To czy dana firma jest transparentna i nie ukrywa ważnych informacji zależeć może od tego w jaki sposób podchodzi do klienta. Wciąż jednak wiele firm nie przywiązuje wagi do tego, aby na swoich stronach zamieszczać tak bardzo istotne dane jak adres siedziby, pełną nazwę firmy, NIP oraz REGON oraz KRS w przypadku spółek. Jeśli poznamy chociaż część tych informacji (na przykład numer NIP) będziemy w stanie szybko zweryfikować te dane za pośrednictwem stron rządowych.

Weryfikacja na stronach rządowych

Aby mieć pewność co do poprawnych danych należy sprawdzić informacje na stronach rządowych. Po wejściu na stronę firma.gov.pl możemy skorzystać z wygodnej wyszukiwarki w której wprowadzamy przykładowo numer NIP i w ten sposób jesteśmy w stanie wyświetlić bardzo szczegółowe informacje o danej firmie, która dysponuje wpisanym uprzednio numerem NIP. W przypadku spółek możemy skorzystać z wygodnego formularza dostępnego na stronie https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna/ gdzie po wprowadzeniu numeru KRS wyświetlimy wszystkie istotne informacje o spółce. Warto też zauważyć, że nawet nie posiadając numeru KRS jesteśmy w stanie wyświetlić listę spółek działających w określonym województwie lub mieście. Ta opcja może okazać się szalenie użyteczna w przypadku gdy dana firma nie kwapi się do tego, aby w żaden sposób podać jakiekolwiek informacje oprócz adresu w którym znajduje się jej siedziba. Przy wyświetleniu informacji o spółce należy zwrócić uwagę na jeden istotny element. Jeśli w spisie znajdziemy informacje o tym, że dana spółka jest w likwidacji i posiada kuratora likwidacyjnego to jest już alarmujący dla nas znak, że być może na takim etapie nie warto nawiązywać współpracy.


Drukuj